Ulusal Süt Konseyi’nin fiyat artırmamasına üreticiler isyan etti

Süt üreticilerinin, süt fiyatlarında artış yapılması tarafındaki talepleri karşılık bulmadı. Ulusal Süt Kurulu, 15 Eylül’de yaptığı toplantıda; 7 lira 50 kuruş olan süt fiyatını artırmadı. Toplantıda alınan karara nazaran, nakliye fiyatı üzere birtakım masrafları endüstrici tarafından karşılanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de geçen haziran ayında Adana’da dal temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda süt fiyatları artırıldığında yem fiyatlarının da arttığını münasebet göstererek, süt fiyatlarında bir artışa gidilmeyeceğini söylemişti.

“35 TANE HAYVANIN OLDUĞU ÇİFTLİKTE ARTIK BİR TANE SÜT İNEĞİM KALDI”

Süt üreticileri, süt fiyatının artırılmamasına reaksiyon gösterdi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan üretici İzmirli Mehmet Kani, “35 tane hayvanın olduğu çiftlikte artık bir tane süt ineğim kaldı” diyerek şöyle konuştu:

“Hayvanı bıraktık. Bunun sebebi sütten para kazanamamak. Ziyan zarar nereye kadar? Biz tekraren Ankara’ya gittik. Bir defa olsun ‘siz buraya niçin geldiniz?’ diyen olmadı. Olmadıkları için yoğurdu sütü her şeyi kıymetli yiyecekler. Metropolde beton kemirsinler artık. Biz bu üretimi bıraktık artık. Yalnızca kendi gereksinimimi karşılayacağım bir inek. Kim ne yerse yesin. Artık daha fazla ziyan edip atalardan, dedelerden kalan topraklarımı, konutumu barkımı satamayacağım. Neymiş süte artırım gelince enflasyon artıyormuş? Enflasyonu artıran mazot. Yerinde saman 1500 lira, buraya gelince 3 bin liraya çıkıyor. Neden, mazot ve nakliye. Mazotu düşüren yem düşer, elektriği düşünsün üretim artsın. Üre gübresi atamadığım için bu sene silajlık tarlalardan üretim alamadım. 35 ton aldığım yerden 23 ton aldım. Çiftçi bu kadar bezdirilir mi? Çocuklarım yurtdışına gitmek istiyor” dedi.  

“ULUSAL SÜT KURULU’NUN FİYATINI KABUL ETMİYORUZ”

Çanakkaleli üretici Halil Kaya, “Ulusal Süt Konseyi’nin verdiği fiyatı kabul etmiyoruz. Süt üreticileri olarak bu durumu kınıyoruz. Çiftçiler olarak girdi maliyetleriyle ayakta kalmamız çok güç. Ulusal Süt Kurulu’nun tekrar toplanarak adil bir fiyat vermeleri için adım atmalarını istiyoruz. Girdi maliyetleri şu an yüzde 300-350’ye varan artışlar göstermekte. Bizler bu biçimde ayakta kalamayız. Hamile hayvanlarımız kısma gidiyor” dedi.

SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİK BAŞKANI KESKİN: “KONSEY DOĞRU KARAR ALDI”

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Lideri Tevfik Keskin, USK’nın süt fiyatıyla ilgili, “Tarım ve Orman Bakanlığı konseyle beraber adaleti tesisi etmiştir. Kurul gerçek karar almıştır” diyerek kararı olumlu bulduğunu lakin birkaç eksikliğin olduğunu belirtti.

Keskin, şunları söyledi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı konseyle beraber 2016’dan beri yanlış olan sistemi değiştirmiş, adaleti tesis etmiştir. Endüstrici arkadaşlar toplantıda şerh koydu. ‘Bunu kabul etmiyoruz’ dediler. Endüstricinin masrafları daha öncesinde üreticilere yüklenmişti. Bunun değişmesini istemiyorlar. 7 buçuk liranın az olduğunu kabul ediyoruz ancak karar olarak düzgün bir karardır. Üretici kümesi neden reaksiyon göstermiştir anlamış değilim.

“BAKANIN SANAYİCİYE BAKMASI LAZIM”

Maliye Bakanlığı, ‘Süte zam yok’ dedi. Ancak süt eserlerini üreticiler üretmiyor ki. Ben yalnızca çiğ sütten sorumluyum. Tereyağı, peynir üretmiyorum. Burada sanayiciye bakması lazım, bizim dahilimiz yok. Bugün karşı çıkan üreticilere soruyorum. Endüstricinin karşı çıktığı yerde biz neden karşı çıkalım? Endüstrici işine gelmeyene karşı çıkar mı? Kimi endüstriciler masrafları vermek isteyebilirler üretici ve endüstrici ortasında bu türlü ıstıraplar çıkabilir. Kurul süt fiyatını yenilemedi, sistemi düzeltti.”

“EKİMDE ÜRETİCİLERE UCUZ YEM VERİLECEK”

Keskin, görüşmelerde “Ekimden itibaren arpa ve mısırın üreticiye ucuza verileceği” bilgisinin kendisine iletildiğini belirterek, Maliye Bakanlığı’na ilettikleri da talepleri şöyle sıraladı:

“Maliye Bakanlığı’na, ‘Enflasyondan ötürü çiftçiyi korumak istiyorsa kuruldan çıkan fiyat üreticiyi istenen fiyat olsun’ dedim. Süt dayanağının en 1 lira olmasını istedik. TMO’nun ucuz verdiği arpa ve mısırın örgütler üzerinden verilmesini istedik. Büyük üreticiler alabiliyor, küçük üreticiler masraflarını karşılayamadığı için alamıyor.”

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise Bakan Nebati’nin açıklamalarını akıl dışı bulduklarını belirterek, şunları söyledi: 

“Sütteki en kıymetli maliyet yem. Ulusal Süt Kurulu kendi bağlamıştı. Demişti ki, ‘parite teğe teğin altına düştüğünde çiğ süt referans fiyatını yenileyeceğim güncelleyeceğim.’ O mevzuda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bize nazaran akıl dışı bir açıklaması oldu. O da şu, ‘süt fiyatlarını artırırsak yem fiyatları artar o nedenle biz çiğ süt fiyatlarını baskılıyoruz.’ Pekala bunun sonucu ne? Bunun sonucu maliyetlerinin altında kalan fiyatlarla üreticinin süt hayvanlarını kesite göndermesi, bunun et boyutunu etkilemesi, hayvan ithalat edilecek olması…

Temel husus yem. Yem fiyatını düşürtürsek zati çiğ süt fiyatını arttırmaya gerek yok ancak şu anda maliyetin 9 liralar olduğu bir yerde referans fiyat bu kez net 7 buçuk lira olarak açıklandı. Şu anda çiğ süt referans fiyatı artırılmış üzere yürütülen algı operasyonu son derece yanlıştır. Çiğ süt referans fiyatının yemin 9 lira olduğu yerde 10 TL üzerinde olması gerekir ki süt hayvanları kesilmesin ve biz süt ve süt eserleriyle et ve et eserlerinde değerli eser tüketmeyelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir