Avrupa’nın dev raflarıyla yerli sos anlaşması

BURSA (İGFA) – Hayata geçirdiği Ultra-Clean sos dolum çizgisi yatırımıyla, Türkiye’de soğuk dolum teknolojisiyle ketçap üreten birinci marka olan Tat Besin; 2023 yılında yenileme, idame ve modernizasyon yatırımlarının yanı sıra sos hazırlık kümesi ve yeni dolum çizgisi yatırımı ile yıllık PET şişe sos üretim kapasitesini 45 milyon adetten 75 milyon adede çıkarttı.

Bu yatırım atakların tesirini yıldan yıla tonaj ve pazar hissesi liderlikleriyle taçlandıran Tat Besin, küresel pazarlarda Tat markalı soslarıyla son 5 yılda önemli satış muvaffakiyetleri elde etmiş ve üretim tonajını yüzde 75 oranında artırmıştı.

Sürdürülebilir ve kârlı büyüme gayeleri içerisinde ihracatın değerli bir yer tuttuğunu belirten Tat Besin Genel Müdürü Evren Albaş, “Tat, Türkiye’de hizmet verdiği pazarların başkanı. Türkiye’nin önder, Avrupa’nın 5., dünyanın 13. büyük domates işletmecisi olarak dünya piyasalarında tanınan ve çok güçlü bir marka. Yarım asrı aşkın müddettir sürdürdüğümüz ziraî eser üreticiliğinden gelen bu gücümüzün ve iç piyasadaki pazar liderliğimizin tesiriyle Japonya’dan ABD’ye kadar ihracat yaptığımız ülkelerde büyük bir prestijimiz var. 5 yılda, küresel pazarlarda büyümeyi ajandamızın birinci sırasına aldık. Bugün, Türkiye’de başkan, globalde savlı bir şirket olarak, Tat markalı eserlerimizi 45’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 2020’den bu yana ihracatta çift haneli büyüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin bayrağını muvaffakiyetle dalgalandırmaya devam ettiklerini söyleyen Albaş, “Pazar çeşitlemesinin, küresel rekabette sürdürülebilir varlığımızın istikrarı açısından değerine inanıyoruz. Var olduğumuz pazarlarda derinleşirken, yeni pazarlarla ticaret ağımızı güçlendiriyoruz. İhracatta ulaştığımız muvaffakiyetin temelinde; eserlerimizin sahip olduğu global çapta besin güvenliği sertifikaları ve yüksek kalitenin yanı sıra bulunduğumuz ülkelerin damak tadına, lokal reçetelerine uygun eserler çıkartabilme kabiliyetimiz yer alıyor. Bu muvaffakiyetin bir öbür nedeni ise sürdürülebilirlik konusunda net olumlu etkiyi temel alan çalışmalarımızdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir