ABD’de 250 milyon dolarlık pandemi yardımıyla ‘Türkiye’de mülk satın aldığı’ belirtilen şüphelilere dava

Hükümet tarafından çocuklara besin yardımı yapılması için dağıtılan 250 milyon dolarlık yardımı “çaldıkları” argüman edilen 47 kişinin bu parayı mülk, otomobil ve lüks tüketim hususları satın almak için kullandıkları söyleniyor.

Minnesota eyaletindeki kâr maksadı gütmeyen yardım kuruluşu “Geleceğimizi Besliyoruz” muhtaçlık sahibi çocuklara besin yardımı yapmak üzere hükümet yardımına başvurmuştu. Kuruluşun yöneticisi ve üyeleri hakkında, bu parayı farklı emellerle kullandıkları gerekçesiyle, “dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açıldı.

Kurucu Aimee Bock, parayı farklı emellerle kullandığına yönelik sözleri reddediyor.

“BU İDDİANAME YALNIZCA BİR BAŞLANGIÇ”

Bock’un avukatı BBC’ye yaptığı açıklamada “Masumiyetimizi birinci günden bu yana koruyoruz. Bu iddianame yalnızca bir başlangıç” dese de, FBI Yöneticisi Christopher Wray’e nazaran bu “korkunç sahtekârlık,” bugüne kadar ortaya çıkarılamayan birçok dolancırılıktan yalnızca biri.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında şüphelilerin “hiç olmayan çocuklara hiç vermedikleri yemeklerin” fişlerini kestiğini; bu fişleri de Hazine Bakanlığı’nın dağıtmaya karar verdiği para yardımını almak için kullandığı belirtiliyor.

Pandeminin başlarında ABD Hazine Bakanlığı, kamuya ait olmaya restoranların kâr emeli gütmeyen yardım kuruluşları aracılığıyla besin yardımı dağıtması halinde para yardımı yapacağını açıklamıştı.

“Geleceğimizi Besliyoruz” isimli kuruluş da bu kararla birebir sıralarda kuruldu. Kurulduktan çabucak sonra da bir günde binlerce çocuğa besin yardımı yaptığını bildirdi ve fatura topladı. Anca Adalet Bakanlığı, bu faturaların sahte olduğunu; yardım dağıtılan çocukların isimlerinin de www.listofrandomnames.com (rastgele isimler listesi) isimli internet sitesinden alındığını söylüyor.

“DOLANDIRICILIK, EVRAKTA SAHTECİLİK, KARA PARA AKLAMA VE RÜŞVET SUÇLAMALARI”

Kuruluşun üyesi olarak gözüken 47 kişinin bu paralarla lüks araçlarla ABD, Kenya ve Türkiye’de özel mülkler satın aldığı; milletlerarası seyahate çıktığı da Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında yer alıyor.

İddianameye nazaran şüpheliler dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, kara para aklama ve rüşvet suçlamalarıyla yargılanacak.

Mart ayında da Adalet Bakanlığı, toplamda 1,1 milyar dolarlık dolandırıcılık cürmü işleyen 1.000’in üzerinde şüpheliyi tespit ettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir