ABD, Rus Uçağının İHA’yı Düşürdüğü Anları Yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Komutanlığı (EUCOM), Karadeniz’de Rus savaş uçağı tarafından düşürülen İHA’nın imajlarını yayınladı. 

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaş devam ederken bu hafta Karadeniz üzerinde sıcak bir temas yaşanmıştı.

ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral James B. Hecker, “MQ-9 hava aracımız memleketler arası hava alanında Rus uçağı tarafından vurulduğunda rutin operasyonlar yürütüyordu” diyerek ABD araçlarının milletlerarası hava alanında operasyon yürütmeye devam edeceğini belirtmişti.

ABD’nin açıklamalarını provokasyon olarak kıymetlendiren Rusya ise tezleri yalanlamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, olayda savaş uçağının ABD İHA’sına çarptığını reddederek İHA’nın “ani manevra” sonucu düştüğünü savunmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Komutanlığı (EUCOM), tarafından bahisle ilgili açıklama yapıldı.

EUCOM’dan yapılan açıklamada, “İki Rus Su-27 uçağı, 14 Mart 2023’te Karadeniz üzerinde milletlerarası hava alanında faaliyet gösteren ABD Hava Kuvvetleri istihbarat, gözetleme ve keşif insansız MQ-9 hava aracına inançlı olmayan ve amatörce bir tedbire gerçekleştirdi. MQ-9’un pervanesine çarptı ve ABD kuvvetlerinin MQ-9’unun memleketler arası sularda düşmesine neden oldu” denildi. 

Görüntüde, Rus uçağının İHA’ya çok yakın bir biçimde uçuş yaptığı görüldü. Daha sonra İHA’nın kamera kaydı kesildi.

ABD’ye ilişkin İHA’nın düşürülme imgeleri ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir