AB ülkeleri enerji krizine yarım trilyon fon ayırdı

Avrupa Birliği’ndeki (AB) devletler, artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarına karşı vatandaşlara ve şirketlere dayanak olmak için geçen yıldan bu yana yaklaşık 500 milyar euro ayırdı.

Brüksel merkezli fikir kuruluşu Bruegel’in raporuna nazaran, AB’deki 27 ülke artan güç maliyetlerine karşı önlem almak için ortak olarak 314 milyar euro ayırırken, İngiltere ise 178 milyar euroluk bir fon oluşturdu.

Hükümetler, aylardır artmakta olan güç fiyatlarına karşı güç dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatları frenlemiş, güç vergilerini azaltmış ve tüketicilere ödenek sağlamıştı.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalinden sonra Batılı ülkelerin yaptırımlarına maruz kalınca, misilleme olarak bu ülkelere güç ihracatını durdurmuş ve bundan dolayı Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatları fırlamıştı.

Düşünce kuruluşuna nazaran, şayet hükümetlerin güç şirketlerini kamulaştırmak, kurtarmak ya da onlara kredi vermek için ayırdığı paralar da dahil edilirse, AB ülkelerinin harcamaları 450 milyar euroya yaklaşmakta.

Almanya, bugün Finlandiya merkezli Fortum’un Uniper’deki paylarını satın alarak ülkenin en büyük doğalgaz ithalatçısı Uniper’in kamulaştırılması konusunda mutabakata vardı. İngiltere ise şirketlerin toptan doğalgaz ve elektrik maliyetlerine tavan getirdi.

AB’deki en büyük iktisada sahip ülke Almanya, 100 milyar euro ayırırken, İtalya 59 milyar euro, Estonya ise 200 milyon euro ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir